X
تبلیغات
وکیل جرایم سایبری

تنفس

به نام آنکه فکرت آموخت

نوجوانی 2

قبلا یادآور شدیم که در نوجوانی تغییرات عمده ای در فرد بوجود می آید .بعضی از این تغییرات مشترکا بین این گروه سنی پدیدار می گردد مانند تغییرات سریع قد، وزن ، قیافه ظاهری و نهایتا بلوغ ج ن س ی می باشد . که این تغییرات زیست شناختی (تغییراتی که در ارتباط با امور جسمی می باشد ) ترکیبی از علامت های عصبی و هورمونی را در بر دارد .

بلوغ مرحله ای از زندگی است که در آن انسان تکامل ج ن س ی می یابد و از قابلیت تولید مثل برخوردار می شود . سن بلوغ در جوامع مختلف متفاوت است و آنچه حائز اهمیت است تفاوت های فردی در زمان شروع و خاتمه بلوغ و واکنش روانی نوجوانان به چگونگی این تغییرات می باشد .

در بخش قبلی هم اشاره کردیم که یکی از مشکلات خاص این دوره هویت یابی می باشد لذا مهمترین و عمده ترین تکلیف او در این دوره داشتن هویتی با ثبات است .

عوامل متعددی در شکل گیری هویت نوجوانان نقش دارند عواملی مانند خانواده ، مدرسه ،محل زندگی ،رسانه های گروهی و گروه همسالان . اولین نهادی که در شکل دادن پایه های اولیه شخصیت نوجوان تاثیر دارد خانواده می باشد .

در پی یافتن هویت ، یکی از اهداف او کسب استقلال است . پاره ای از رفتارهای خاص او را که به تعبیر اطرافیان نوعی عصیان یا اختلاف سلیقه تلقی می شود می توان عکس العمل او برای رسیدن به خودمختاری قلمداد کرد .

بدین ترتیب می توان گفت که کشمکش میان والدین و نوجوانان به منزله خدشه دار شدن رابطه عاطفی یا جدایی بین آنان نیست بلکه تا حدودی لازمه تحول و کسب استقلال است .

کوتاه سخن آن که در دوران نوجوانی پیوند میان والدین و نوجوان از بین نمی رود بلکه شکل تازه ای پیدا می کند و در آخر یادآور می شویم که اگر والدین مقررات مورد نظر خود را همراه با استدلال های منطقی با نوجوانان در میان بگذارند و درباره انتظارات و خواسته های خود توضیح های قانع کننده ارائه دهند و در عین حال با آنان رابطه ای صمیمی و حمایت کننده داشته باشند نوجوانان نیز استقلال مورد نیاز خود را با سهولت بیشتری کسب می کنند .

نفس عمیق1 :کودکان ذاتا مقلد هستند ، با وجود تمام تلاشی که برای یاد دادن رفتار خوب به آنها می شود ، مانند والدینشان رفتار می کنند .

نفس عمیق 2:آنچه هستید شما را بهتر معرفی می کند تا آنچه می گویید .

+ نوشته شده در شنبه 30 مهر‌ماه سال 1390 ساعت 10:42 ق.ظ توسط تنفس | 17 نظر